Měření radiace

Nabízíme zařízení pro měření radiace – od ručních detektorů až po průjezdové brány pro detekci případných zdrojů radiace na nákladech vlaků a nákladních automobilů.

V současné době je velmi důležitá kontrola šrotu na přítomnost radioaktivních zdrojů.

Využití: hutě, slévárny, šrotiště…

Ruční měření radiace: RadEye PRD

 • Vynikající citlivost
 • Velký grafický displej
 • Jednoduché intuitivní ovládání
 • Velmi nízká spotřeba
 • Hmotnost jen 160 g (96 x 61 x 31 mm)
 • Odolný proti nárazu
 • Řada nádstavců a doplňků

Možnost propojení s PC, prohlížení historie, nastavení alarmů, zablokování vybraných funkcí

RadEye PRD využívá vysoce citlivý scintilační detektor NaI(Tl) s miniaturním fotonásobičem a speciální patentovanou technologie NBR (Natural Background Rejection), na potlačení vlivu přírodního pozadí. Díky této technologii umožňuje detekci velmi slabých záření (hlavně gama záření s energií do 400 keV).

RadEye PRD je 5 000 – 100 000 krát citlivější než běžné elektronické dozimetry. Jediný přístroj tohoto typu, který dosahuje tak vynikajících parametrů!

Všechny základní funkce lze snadno ovládat i v ochranných rukavicích. LED alarm je viditelný i když je přístroj zavěšen v pouzdře na opasku. Detektor je také vybaven vestavěným vibrátorem a výstupem pro sluchátka na tzv. tichý alarm nebo pro použití ve velmi hlučném prostředí.

Základní parametry

Monitorovací systém FHT se skládá z velkoplošných scintilačních detektorů, které jsou umístěny na rámech tak, aby byly schopny monitorovat projíždějící automobily. Detektory jsou umístěny v nerezových skříních a spolehlivě pracují i ve velmi těžkých průmyslových podmínkách.

Analýzu dat a řízení celého systému má na starosti řídící jednotka s monitorem, která jednoduše a přehledně informuje obsluhu o stavu systému. Celé zařízení je navrženo tak, aby jej mohl obsluhovat téměř neškolený personál. Do paměti se ukládají všechny události a historie alarmů včetně polohy detekovaného radioaktivního zdroje na vozidle.

 • Velmi citlivý mikrofotonásobič s vynikající odezvou od 30 keV
 • Vynikající odolnost vůči EMI (mnohem lepší než u přístrojů, které používají pro detekci polovodičovou fotodiodu)
 • Detektor NaI(Tl) s vysokou odezvou
 • Automatická periodická korekce pozadí (bez zásahu obsluhy)
 • Díky technologii NBR lze nastavit alarm již při velmi nízkých úrovních
 • Splňuje požadavky ANSI 42.33/1, 42.32 a IEC 62401

Díky svým vlastnostem je RadEye PRD ideálním zařízením pro vyhledávání zdrojů, jež se mohou objevit ve skládkách kovového šrotu, na hraničních přechodech nebo na různých veřejných místech, při haváriích atd… RadEye PRD představuje vysoce účinný měřící přístroj pro kohokoliv, kdo je zodpovědný za detekci a lokalizaci zdrojů záření jako např. pohraniční stráž, celníci, policie, hasiči, speciální jednotky a protiteroristické týmy nebo záchranné služby. Při hledání jaderných zbraní, improvizovaných jaderných zařízení (IND) nebo radiologických rozptýlených zařízení (RDD nebo špinavé bomby) je obzvlášť důležité použít přístroj s velmi vysokou citlivostí a vysokou selektivitou.

měření radiace - RadEye PRD

Průjezdové brány FHT – Automated Scrap Monitoring

FHT je velmi citlivý měřící a monitorovací systém pro kontrolu radioaktivity nákladů na vozidlech pro průmyslové použití. Využití – hutě, slévárny, šrotiště, hraniční přechody, překladiště, letiště, přístavy… všude kde je potřeba zamezit dovozu radioaktivního materiálu.

Systém pro monitorování vozidel FHT1388 je založen na speciálně vyvinutých průmyslových detektorech. Tyto detektory využívají nejnovější detekční algoritmy a nejmodernější technologie. Jedná se o vynikající průmyslové řešení kontroly radioaktivity na projíždějících vozidlech. FHT1388 poskytují jedinečnou citlivost a spolehlivost.

měření radiace